پهنای باند اختصاصی
ارایه‌ی خدمات پهنای باند به سازمان‌ها و شرکت‌ها یکی دیگر از خدماتی‌ست که شرکت بایت برای سهولت استفاده کاربران از اینترنت و امکان برقراری ارتباط میان نقاط مختلف جغرافیایی و مراکز و دفترهای مختلف سازمان‌ها به آنان ارایه می‌کند. با استفاده از این خدمات، شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند به صورت دایمی از خدمات اینترنت پرسرعت و دستاوردهای آن بهره‌مند شوند. مهم‌ترین ویژگی‌هایی که خدمات پهنای باند شرکت بایت را از خدمات مشابه شرکت‌های همکار متمایز می‌کند عبارت‌اند از:

دسترسی همیشگی به اینترنت بدون شماره‌گیری و قطع شدن ارتباط
وجود سیستم نظارت و پایش همیشگی و بهره‌مندی از خدمات پشتیبانی ۲۴ ساعته به کمک ابزارهای مجهز و کارآمد
داشتن ارتباط میان شرکت‌ها و واحدهای زیرمجموعه و مراکز و نمایندگی‌ها
استفاده از مجهزترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات سخت‌افزاری به منظور برقراری ارتباط
تامین امنیت داده‌ها و محرمانه ماندن اطلاعات
بهره‌مندی از خدمات با کیفیت بالا بدون نیاز به پی‌گیری‌های مخابراتی

ارایه‌ی خدمات از طریق بی‌سیم (Wireless)، یکی دیگر از شیوه‌هایی‌ست که شرکت بایت، خدمات خود را از طریق آن ارایه می‌دهد. این بخش از خدمات، در تمام مناطقی که امکان استفاده از سیم وجود ندارد و یا فاصله‌ی مشتری از مراکز مخابراتی به قدری است که برقراری ارتباط با سیم برای مشتری مقدور نیست، قابل ارایه است. افزون بر این، مشتریانی که به پهنای باند بیش‌تری نیاز دارند یا مایل نیستند کاربری خط تلفن خود را تغییر دهند، می‌توانند با استفاده از این خدمات به پهنای باند دلخواه و مورد نیاز خود دسترسی یابند. در این روش با استفاده از باندهای فرکانسی مشخص، ارتباط هوایی بین بایت و سازمان مشتری برقرار می‌شود.

گفتنی‌ست، باندهای فرکانسی که پیش از این برای برقراری ارتباط هوایی مورد استفاده قرار می‌گرفته است، باندهای فرکانسی ۲٫۴ و ۵٫۸ گیگاهرتز هستند که به دلیل استفاده‌ی بیش از حد در حال اشباع ظرفیت هستند. بر این اساس، برای ارایه‌ی خدمات با بهترین کیفیت ممکن و برطرف ساختن مشکل یاد شده، شرکت بایت، باندهای فرکانسی مشخصی را به صورت اختصاصی در اختیار گرفته است و خدمات بی‌سیم خود را از طریق باندهای اختصاصی یاد شده به مشتریان ارایه می‌کند. بایت ، با در اختیار گرفتن فرکانس‌های دیگر، علاوه بر فرکانس‌های یاد شده، و به‌دست آوردن مجوز رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای استفاده از این فرکانس‌ها، لینک‌های Wireless را بدون پارازیت و نویز و به شکلی نوین در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. مزیت اصلی، فراهم آوردن لینک‌‌های بسیار پایدار و با کیفیت برای مشتریان است که نیاز به نگه‌داری و پایش فرکانس وجود ندارد. در حقیقت مشکلات ناشی از تداخل فرکانسی که همواره در تهران و شهرهای بزرگ ایران مشکل‌ساز بوده است، برای مشتریان برطرف خواهد شد.

برقراری ارتباط میان مراکز و یا نقاط جغرافیایی مختلف شرکت‌ها و سازمان‌ها در روش بی‌سیم، به‌صورت زیر انجام می‌شود:

ایجاد کانال ارتباطی از طرف بایت
برای برقراری ارتباط هوایی بین دو نقطه مختلف، باید خط دید مستقیم (Line of Sight یا LOS) بین شرکت سرویس‌دهنده و سازمان مشتری وجود داشته باشد. شرکت بایت این امکان را با نصب دکل‌هایی در نقاط حضور خود (POPSiteها) فراهم کرده است. به این ترتیب امکان برقراری ارتباط با تعداد بیش‌تری از مشتریان در نقاط جغرافیایی متعدد به‌وجود می‌آید.

کنترل تداخل فرکانسی با دیگر مراکز
پس از ایجاد کانال ارتباطی، باید اطمینان حاصل شود که ظرفیت فرکانس مورد نظر اشباع نشده است و تداخل فرکانسی با مراکز دیگر نیز وجود ندارد. به‌دلیل استفاده اختصاصی بایت از باندهای فرکانسی ویژه، این مشکل تا حد زیادی پیش‌بینی و برطرف شده است.

دریافت امواج در محل سازمان مشتری

همچنان که پیش از این اشاره شد، برای دریافت امواج ارتباطی باید نقطه‌ی دید مستقیم میان سرویس‌دهنده و سرویس‌گیرنده موجود باشد. بسته به محل قرارگیری سازمان مشتری، گاه این ارتباط بدون نیاز به دکل در محل مشتری و گاه با استفاده از دکل در محل برقرار می‌شود. یک آنتن و یک گیرنده‌ی رادیویی نیز برای دریافت این امواج و برقراری ارتباط به‌کار گرفته می‌شود.
در مواقعی که امکان برقراری دید مستقیم (LOS) وجود نداشته باشد، با استفاده از تجهیزات ویژه امکان استفاده از روش (NLOS) فراهم می‌شود. در این روش با وجود نبود دید مستقیم، ارسال پهنای باند برای مشتری ممکن خواهد بود. اما این پهنای باند محدود است و به صورت بسیار زیاد قابل ارسال نخواهد بود. در این روش به‌طور معمول پهنای باند به چند مگابایت بر ثانیه می‌رسد.
پس از برقراری این ارتباط سازمان مشتری می‌تواند به‌طور شبانه‌روزی و آنلاین از خدمات اینترنت با سرعتی هزاران برابر روش Dial Up بهره‌مند شود. در این روش متناسب با پهنای باند خریداری شده امکان برقراری ارتباط هم‌زمان برای ده‌ها کاربر و ارتباط شبکه‌ای کاربران در نقاط جغرافیایی مختلف و حتی در ساختمان‌ها و شهرهای جدا از یکدیگر به‌وجود می‌آید. در حال حاضر مشتریان و سازمان‌های متعددی از جمله ISPها و ISDPها (سازمان‌های بزرگ دولتی و خصوصی) در سراسر نقاط کشور از این بخش از خدمات گروه شرکت‌های بایت استفاده می‌کنند و از پشتیبانی همه‌جانبه و اختصاصی بایت بهره‌مند می‌شوند.

مهم‌ترین ویژگی‌های خدمات پهنای باند بی‌سیم بایت را می‌توان به‌صورت زیر برشمرد:

امکان استفاده مداوم از خدمات اینترنت با سرعتی چندین برابر خدمات ADSL

استفاده از پهنای باند اختصاصی با سرعت دریافت و ارسال برابر و نابرابر بر اساس انتخاب سرویس

ارتباط میان بخش‌های مختلف سازمان و در ساختمان‌های جدا از یک‌دیگر

امنیت داده‌ها و اطلاعات مشتری

بهره‌مندی از پشتیبانی اختصاصی ۲۴ ساعته و خدمات نظارت و کنترل همیشگی کیفیت خدمات

استفاده از باندهای فرکانسی اختصاصی برای ارایه‌ی خدمات

نقاط حضور (POP Siteها) متعدد برای ارایه‌ی خدمات به تعداد بیش‌تری از مشتریان